طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 8027103

• تعداد بازدیدکننده: 7207714

• تعداد بازدید امروز: 968

• کاربران آنلاین: 280

 
 

قاشقچی: هر کس از قدس چشم پوشی کند، حرمین شریفین را هم واگذار می کند

1397/8/2

مرحوم جمال قاشقچی می گفت:«هر کس از قدس چشم پوشی کند... از حرمین (شریفین) هم چشم پوشی می کند. این جمله درستی بود که آن مقتول آنرا پایه و اساس مشروعیت و حکومت در کشور عربستان می دانست که امروز مملو از سیاستمداران و اندیشمندان وابسته به جریان جامی و لیبرالیسم شده است که بارها خواستار عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و پذیرش عضویت این رژیم در جهان عرب شده اند و تلاش کرده اند این مساله را به نام "مدرنیسم" و صلح منطقه ای و نیز مقابله با خطر خیالی ایران شده اند.

این اظهارات قاشقچی از نظر حکام جدید عربستان به منزله نوعی سرکشی و نافرمانی و تحریک علیه سیاست های ملک سلمان بود که توسط محمد بن سلمان ولیعهد به اصطلاح نواندیش و منور الفکر عربستان رهبری می شود؛ همان ولیعهدی که می خواهد مساله فلسطین را در قالب یک معامله ای حل و فصل کند که بیش از آنکه سیاسی باشد، یک معامله تجاری است و در قالب آن اراضی و سرنوشت فلسطینیان به طور رایگان به رژیم صهیونیستی واگذار خواهد شد.

از نظر ترامپ، برای تضمین بقای محمد بن سلمان در سمت ولیعهدی تنها دو شرط وجود دارد؛ نخست اینکه عربستان ـ به عنوان رهبر جهان سنی ـ با انتقال سفارت آمریکا به قدس و تحمیل واقعیت های جدید به ملت فلسطین موافقت کند و دوم اینکه وی هزینه حمایت نظامی آمریکا را ـ که رئیس جمهور آن معتقد است این گاو باید شیر بیشتری بدهد ـ برای مقابله با بحران های اقتصادی و بیکاری روزافزون این کشور و نیز تحقق برخی وعده های داده شده در جریان رقابت های انتخاباتی بپردازد. تا زمانی که ریاض به پرداخت کامل هزینه ها پایبند و علاقه مند به نزدیکی به رژیم صهیونیستی است و در عین حال، می تواند کنترل اوضاع در عرصه داخلی را هم در اختیار داشته باشد، آمریکا توجه زیادی به نمایش های اصلاحاتی ولیعهد جدید عربستان که برخی افراد فریب خورده هم از آنها تعریف و تمجید می کنند، ندارد.

اما چرا خاندان حاکم سعودی از موضع جمال خاشقچی در زمینه لزوم اعلان موضع صریح ریاض در قبال قدس و پیوندی که وی میان پایبندی عربستان به حفظ قدس و هویت اسلامی آن و مشروعیت حکومت آل سعود ایجاد کرده بود، خشمگین شده بود؟ مگر غیر از این است که عربستان خود را رهبر جهان اسلام و به ویژه کشورهای سنی مذهب می داند؟ آیا رأس هرم قدرت در عربستان خودش را خادم الحرمین الشریفین نمی داند؟

بهترین راه برای درک واقعیت تلخی که خاندان حاکم بر عربستان نمی تواند آنرا با خود یدک بکشد، این است که مواضع سیاسی قاشقچی را که بسیاری از آنها را در برنامه "بدون مرز" شبکه الجزیره بیان کرد، مرور کنیم. وی تصریح کرده بود که «رابطه عاشقانه اسرائیل و عربستان برای این کشور مصیبت بار خواهد بود و ریاض که خودش را کشور اسلامی و دارای فرهنگ نوخاسته متاثر از روح محمد بن عبد الوهاب می داند، باید از خواب غفلت بیدار شود و همواره از مسائل امت حمایت کند.»

اما بعد دیگر واقعیت که مرحوم قاشقچی به آن اشاره ای نکرده بود، این است که مکتب دینی در عربستان از دعوت جهانی مروج تفکر اسلامی میانه رو دست برداشته و از ترسیم خطوط ارتباط درست میان حاکم و محکوم و حل مشکلات و گرفتاری های امت دست برداشته و تبدیل به رژیم سیاسی سلطه جو تبدیل شده است که تمامی امور باید زیر نظر حاکم مسلط بر همه مسائل اداره شود. این کشور در همین راستا، تمامی کسانی را که به مخالفت با این نظام بپردازند، فاسق معرفی می کند و حتی اگر ولی امر صلاح بداند که دو سوم ملت کشته شود تا بقیه سالم بمانند، قانونگذاران اسلامی به آن چنین اجازه ای را می دهند و به گفته یکی از علمای برجسته این کشور، رهبر و پیشوای جامعه حتی اگر مرتکب بدترین گناهان و فاحشه گری شود؛ هر چند این اقدام زنای نیم ساعته در هر روز در جلوی دوربین های تلویزیونی باشد، باز از هر گونه خطا و اشتباهی مبراست.

این چه معنایی می تواند داشته باشد که یک اندیشمند سعودی به نام "احمد فراج" مقاله ای با عنوان "تو سزاواری که از خشم برگردی ای نتانیاهو" و از من راضی شوی، بنویسد و هیچ کدام از علمای جامی لب به اعتراض نسبت به این مساله نگشاید؟ پیروان مکتب جامیاین سخن "عبد الحمید حکیم" کارشناس مشهور عربستانی را چطور تفسیر می کنند که «قدس نماد دینی یهودیان است؛ همان طوری که مکه و مدینه نماد دینی مسلمانان است». هدف شیخ عبد الرحمن سدیس امام جماعت کعبه از این سخن که «آمریکا و عربستان جهان و بشریت را به سمت ساحل صلح و امنیت رهبری می کنند» چیست؟!

ما نیازی به مرثیه سرایی برای قاشقچی نداریم؛ هر چند که او شایسته این کار است؛ چرا که در راه حق قدم بر می داشت و جانش را در راه قلمش نثار کرد و جلوی قانون شکنان ایستاد تا حقیقت آشکار شود، اما به شدت برای آن گروه سرکش داعیه دار خدایی و مگس ها و آدم نماهایی هستیم که همه؛ اعم از دوست و دشمن با حقیقت کارهایشان آشنا شدند و اعتبار و وجهه تاریخی کشورشان را به پایین ترین حد تنزل دادند.

حقیقتا باید به این مساله اذعان کرد که عبارت «هر کس از قدس چشم پوشی کند، از حرمین هم چشم پوشی می کند» شعار نبود، بلکه رویکرد منحصر به فرد قاشقچی بود و هر چند که او اولین کسی بود که این مساله را به صورت علنی مطرح کرد، اما می توان گفت که همین مساله زبان حال هزاران نفر از دعوتگران، اندیشمندان و فرهیختگانی است که ولیعهد سعودی آنها را به بهانه مبارزه با فساد و افراطی گری به گوشه زندان انداخته است و زمینه را برای "پروژه های پیشرفت بزرگ" ـ مورد ادعای خود ـ فراهم کرده است که جز تبلیغات رسانه ای و نمایش های سیاسی و راهبردهای بیهوده چیزی از آن نمی بینیم. عربستان ـ همان طوری که درباره مصر هم می بینیم ـ نمی تواند این واقعیت تلخ را پنهان کند که انتقال سفارت آمریکا به قدس جز با موافقت مقامات و حکام مصری و سعودی امکان پذیر نبود و شاید این همان چیزی بود که بسیاری از روزنامه های صهیونیستی و بین المللی به آن اشاره کرده بودند، اما پایتخت های کشورهای عربی و اتحادیه عرب هیچ اقدام جدی برای مقابله با این تصمیم یکجانبه آمریکا انجام ندادند و دست داشتن خود در این مساله را تکذیب کردند.

با وجود اینکه قاشقچی انسانی متوازن و شایسه، علاقه مند به ترویج دموکراسی و آزادی بیان و اندیشه، مبارزه با فساد و لغو سیطره امنیتی بر مطبوعات بود و به شدت با یکجانبه گرایی در تصمیمات مخالفت می کرد، اما تصمیم و نحوه خلاص شدن از شر وی فجیع و دردناک بود؛ چرا که وی هیچ اهانتی به خاندان حاکم سعودی نکرده بود و تفکر و رویکرد افراطی گرایانه ای نداشت و هرگز از نزدیکان جماعت اخوان المسلمین؛ دشمن وجودی عربستان نبود، بلکه کاملا میانه روی را در نقدهایش رعایت می کرد و گاهی هم تلاش داشت برخی واقعیت های مربوط به شکنجه ها در عربستان را تکذیب کند و حتی به موفقیت بن سلمان در مسیر مدرن سازی عربستان؛ با وجود اشتباهات فاحش و رفتارهای گزینشی وی چشم امید داشت.

گناه این روزنامه نگار بیچاره چی بود که عده ای با گوش دادن به موسیقی، بدن وی را قطعه قطعه کنند؛ تنها به این دلیل که وی مخالف سیاست عربستان در زمینه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و چشم پوشی از آرمان فلسطین بود و از سیاست های ریاض در راستای همسویی با تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتش به قدس انتقاد می کرد. قاشقچی از ولیعهد عربستان خواسته بود با قطر آشتی کند و اختلافات با برادران عرب را کنار بگذارد. فکر نمی کنم که ذات سالم انسانی چنین تنزل اخلاقی و بی وجدانی را قبول کند؛ حتی اگر دشمن او یک مزدور و فاسق و یا حتی دشمن کشورش باشد.

شاید بدترین نتیجه و پیامد انقلاب های معکوس در جهان عرب همین رفتار وحشیانه ای بود که ارزش های انسانی اصیل ما را به سطح درک چارپایان کاهش داد که هر کدام از آنها در نقطه ای قربانی می شوند و یا جسد مرده آنها در جایی پیدا می شود تا اینکه نوبت به سلطان جنگل برسد و دندان های تیزش را نشان دهد تا چارپایان پا به فرار بگذارند. این حق نسل های ماست که شاهد پایان زودرس اختلافات مذهبی و سیاسی و دینی باشند که جامعه عربی را پاره پاره کرده است و اراضی، آب ها و حریم هوایی آنرا آماج وابستگی و سرسپردگی به طرف های خارجی قرار داده است که آنها هم جز عقب ماندگی و بدبختی هیچ رهاوردی برای ما نداشته اند.

آنچه ما را ناراحت می کند و خواب راحت را از چشمان ما عرب ها می گیرد، این حجم از دیکتاتورمآبی و ترور شخصیت و کشتار هدفمند به خاطر برخی اظهارات  موضع گیری هاست! عدالت ایجاب می کند که پس از این همه جنجال بپرسیم که قبر جمال کجاست؟ آیا آلت قتل او در جمهوری "قتل رحیمانه" واقعا نرم و لطیف بود!! چه کسی "اره حقیقت" را به دست گرفته است؟

معاذ محمد حاج احمد

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 527
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را ...

تظاهرات لبنانی‌ها در حمایت از روزنامه نگار فلسطینی

غنی: می‌خواهیم افغانستان را به چهارراه ترانزیتی منطقه ...

"دوازده نفر" کشته حدود 1000 نفر در اعتراضات اخیر ایران ...

هنیه: جنگ تا زمان بیرون راندن اسرائیل از فلسطین ادامه ...

۴۴درصد آمریکایی‌‌ها: ترامپ باید استیضاح شود

"آمریکا هزینه حفاظت از جاپان را چهار برابر می‌کند"

حماس: تمدید ماموریت آنروا نشانه حقانیت مسئله فلسطین ...

جنرال اسرائیلی: باید روزانه 50 مبارز فلسطینی را بکشیم

آیت‌الله سیستانی از اعتراض‌های مردم عراق علیه دولت ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

آمریکا دیگر شهرک‌های ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

هویت اسلامی قدس شریف تغییر ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.