طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 8027377

• تعداد بازدیدکننده: 7207988

• تعداد بازدید امروز: 1516

• کاربران آنلاین: 220

 
 

گزارش تصویری بزرگداشت از میلاد پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت در ننگرهار

1396/9/21

همایش بزرگداشت از میلاد مبارک پیغمبر بزرگوار اسلام محمد مصطفی (ص) و همچنین هفته وحدت از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید.

در این همایش که اندیشمندان، امامان مساجد، استادان دانشگاه ها، دانشجویان و اقشار مختلف مردم شرکت نموده بوند، سخنرانان بر پیروی از سیره و سنت پیامبر اسلام تاکید نموده و ایشانرا بزرگترین عامل وحدت و یکپارچگی مسلمانان دانستند.

در این همایش همچنین سخنرانان بر اخوت، همدلی و وحدت مسلمانان جهان تاکید کردند.

استاد نعیم سعادت رئیس حقوق پوهنتون لغمان: امروز ما یک راه داریم برای رسیدن به سعادت و آن بازگشت به دامن اسلام و استفاده از راهنمایی ها و دستورات نبی مکرم اسلام (ص) است. لازم است همه ما به دقت زندگی آن مبارک را مطالعه کنیم و به فرزندان مان بیاموزیم و همچنین برای رسیدن جهان اسلام و امت مسلمه به وحدت و همبستگی باید از زندگی پیامبر اسلام (ص) الگو گرفت. تشکر می کنم از نهضت اسلامی افغانستان که این زمینه را برای ما فراهم ساخت. و خداوند توفیق عنایت فرماید.»

حاجى حکيم خان شينواری نماینده حزب اسلامى در زون شرق: «سنت پیامبر اسلام به ما می آموزاند که وحدت و یکپارچگی یکی از عوامل مهمی موفقیت مسلمانان است. نفس وجود مبارک نبی مکرم اسلام عامل وحدت است. این یک امر مسلم است که اگر وحدت نداشته باشیم در همه جا و از همه کس شکست می خوریم.»

بغداد آرمانى آمر ریاست معارف ننگرهار: «وحدت در شعار نمی شود که بیاییم و با هم فقط شعار دهیم، باید عملا رفتار و کردار حضرت محمد(ص) را در تمام شئون زندگی الگو قرار داهیم تا به وحدت برسیم. مسلمانان برادر هم اند و عضو یک پیکر واحد هستند. لذا لازم است همه باهم در برابر دشمنان اسلام یکی شویم.»

مولوى امان الله استاد پوهنتون: «امروز مشکلات که ما داریم و دچار آن هستیم همگی از یک ریشه بر می خیزد و آن پیروی نکردن از فرامین، دستورات و شیوه و روش پیغمر اسلام است. مشکلات امروزی جهان اسلام که در آتش بی اتفاقی و چند دستگی می سوزد همگی دور افتادن از سنت و سیره پیامبر اسلام است. من از نهضت اسلامی افغانستان کمال تشکر را دارم که چنین جلسات و همایش های برای وحدت مسلمانان برگزار می نماید.»

میلاد مبارک؛ رسول وحدت حضرت محمد مصطفی (ص) رمز پیروزی امت مسلمه

متن بیانیه مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان درهمایش میلادالرسول(ص) وهفته وحدت درجلا آباد

از آن هنگام که خورشید فروزان اسلام بر سرزمین سرد و تاریک جاهلیت دمید و سپیده صبح امید، افق زندگی جاهلی را روشنایی بخشید، نور امید و رهایی در دل بردگان تابیدن گرفت و دیدگانشان به درخششی جاودانه فروغ گشت. نغمه توحید، کران تا کران را درنوردید و قوم ها و قبیله های پراکنده را با دعوت به اعتصام به حبل متین الهی، متحد و منسجم ساخت. این همه، به برکت میلاد نور، پیام آور توحید، رسول وحدت، حضرت ختمی مرتبت، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم بود که با بعثت خویش، شعار برادری و پیمان اخوت را برای جوامع بشری به ارمغان آورد. اکنون که بیش از 1400 سال از آن روزهای پرشکوه و به یادماندنی می گذرد، هنوز هم آن نغمه شورانگیز، قلب و اندیشه مؤمنان را به یکدیگر نزدیک ساخته، آنان را به گزینش برترین راه رهایی ـ که توحید کلمه و کلمه توحید است ـ فرا می خواند.

بلی اسلام به عنوان مکتب جامع و جاوید، همان گونه که عرصه دعوت خویش را به قوم و ملت خاصی محدود نکرده است، اتحاد امت اسلامی را در صدر برنامه های سیاسی و اجتماعی خویش قرار داده و عقد اخوت دینی را میان فرزندان امت اسلامی استحکام بخشیده است. وحدت اسلامی که قوی ترین عامل توانمندی و اقتدار امت مسلمه محسوب می شود، از دیرباز دستخوش توطئه های دشمنان این امت قرار گرفته است. استعمارگران خارجی و ایادی داخلی آنان که قوّت خود را در ضعف جوامع اسلامی می جویند، برای غارت منابع و ثروت های ملل اسلامی، سعی در فرو ریختن جوّ اعتماد و فضای برادری حاکم میان ملل اسلامی داشته اند

که نمونه بارز آنرا می توان در بحران موجود در جهان اسلام مخصوصاً افغانستان، فلسطین، عراق، سوریه، یمن، لیبی و...  مشاهده کرد.

برادران مؤمن و خداجو!

به راستی یکی از زیباترین و والاترین واژه ها، واژه وحدت و برادری است. برادری و وحدتی که پیامبر (ص) در استمرار رسالت دیگر انبیای عظام برای جوامع بشری به ارمغان آورد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم مهاجرین و انصار را به میثاق اخوت و عقد برادری فرا خواند و بدین سان گل بانگ وحدت برای نخستین بار در فضای مدینه طنین افکند و دل و جان قرون و اعصار را نوازش داد و سنگ زیرین بنای اتحاد و همبستگی اسلامی نهاده شد و ارزش های متعالی اسلامی و برادری و اتحاد، جانشین ارزش های پوچ و خیالی جاهلی شد.

آری پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم با استناد به آیات قرآن، جوامع اسلامی رابه اعتصام به حبل متین الهی و پرهیز از تفرقه و تشکیل امت واحده در سایه عبودیت اللّه، دعوت کرد. مسلمانان نیز در پرتو عمل به این دعوت و حرکت در طریق وحدت، متحد شدند و بر دشمنان چیره شدند و دیری نپایید که فتح و پیروزی را در آغوش کشیدند.

مؤمنان وارسته!

اتحاد و الفت، بزرگترین دستاورد پیامبراکرم صلی الله علیه و آله وسلم

بله بزرگ ترین دستاورد رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ایجاد الفت و اتحاد در میان مردمی متفرق و پراکنده بود؛ مردمی که به واسطه تعصبات جاهلی به جان هم افتاده، در حال سقوط بودند که پیامبر گرامی اسلام (ص) با تعالیم اسلامی همه را متوجه خدای یگانه کرد و امتیازات موهوم از قبیل مال و ثروت و نژاد و رنگ و حسب و نسب و امثال آنها را از میان برداشت و تنها تقوا، علم و مجاهدت را ملاک برتری و فضیلت دانست.

بدون شک عزت و سربلندی و تعالی هر امت در یگانگی و همبستگی آنهاست. اتحاد و اتفاق بزرگ ترین عامل قدرت و شوکت هر جامعه و امت میباشدامادر مقابل، ذلت و سرافکندگی و سقوط هر امت در تفرقه و پراکندگی آن نهفته است. بر همین اساس پیشوایان دین با بیان سرگذشت امت های پیشین، مردم را به عبرت گرفتن از سرنوشت آنها و تفکر در علل تعالی و سقوط آنها، فرا خوانده و بعد از تحلیل این امر، مسلمانان را به کارهایی که موجب عزت و شوکت و قدرتشان می شود، تشویق فرموده است.

توحید کلمه، شالوده همه ادیان آسمانی

آری در گستره گیتی، واژه دل انگیز وحدت ستاره وار می درخشد و پرتو هستی آفرین آن، زوایای آفرینش را زیب و زینتی خاص می بخشد و گوهر تکامل و عروج به ملکوت و لقای حق را در اختیار انسان می دهد. با گذر و نظر به ژرفنای تاریخ انسان و مروری عبرت آموز بر احوال امت های پیشین، نقش بالنده و نیروی سازنده کلمه توحید و توحید کلمه ـ که شالوده و اساس محکم و استوار ادیان آسمانی است ـ در مجد و عظمت و عزت جوامع بشری به خوبی نمایان می شود. در نقطه مقابل آن، آهنگ شوم افتراق و اختلاف که خشت آغازین بنای کفر و شرک است ارمغانی جز ویرانی و تباهی و مرگ نداشته است.

عزیزان گرامی!

آنچه که می تواند وحدت را به جهان اسلام بازگرداند، ايجاد نظام فكري، فرهنگي و عقيدتي، و باورهاي جهان‏شمول، نخستين گام در جهت همياري مسلمانان و ظهور نهضت جهاني اسلام مي‏باشد.

رهبران و پيش آهنگان فكر و انديشه، كه از لحاظ منابع فكري و فرهنگي غني هستند، و در سراسر سرزمين‏هاي اسلامي حضور دارند، اگر به صورت فعالانه با اتكا به مباني خودي وارد عمل شوند، تحول بنيادي در فرهنگ جوامع به وجود خواهند آورد؛ زيرا بحران هويت و انحطاط فكري جوامع اسلامي ناشي از كمبود اندیشه ‏هاي فكري نمي‏باشد، بلكه ناشي از حضور و قبول اندیشه ‏هاي فكري غیر خودي است.

پس وظيفه ما همه مسلمين است، وظيفه علماي اسلام است، وظيفه دانشمندان مسلمين است، وظيفه نويسندگان مسلمين است... كه هشدار بدهند به ممالك اسلامي كه ما خودمان فرهنگ غني داريم... مسلمان‏ها بايد خودشان را پيدا كنند؛ يعني بفهمند كه خودشان داراي يك فرهنگ مشترک هستند.

اما نهضت اسلامی افغانستان با همه این احوال و اوصاف معتقد است، علیرغم اینکه مسلمانان در شرایطی از میلاد نور تجلیل می‎کنند که جهان به صورت عام و دنیای اسلام به صورت خاص زیادتر از گذشته در منجلاب و بدبختی غرق شده و بت‎ها و بت‎کده‎ها نام و چهره عوض نموده‎اند و مردم را هر روز به بند افکار شیطانی شان  می‎کشند. از این رو بیش‎تر از هر زمان دیگر به آموزه‎های آن رسول گرامی (ص) پیام آور وحدت ورحمت و عزت برای بشریت است  محتاج‎تر اند تا در سایه اندیشه های ناب و الگو قراردادن سیره و روش پیامبر گرامی اسلام از شر بت‎های زمانه و بت‎پرستان انسان‎نماهای که اقتصاد، سیاست و حتی فرهنگ را در تملک خود در آورده‎اند و هر روز علیه انسان و انسانیت توطیه می‎کنند، رهایی یابند.

تبعیض‎ها و جنایت‎های که به‎دست انسان بر انسان اعمال می‎گردد، دشمنی‎هایی که به‎خاطر طمع ورزی‎های روزافزون عده‎ای اندک نسبت به اکثریت محروم ایجاد شده، حق کشی‎ها و چشم‎پوشی‎هاایکه از حقوق اکثریت جامعه صورت می‎گیرد، تنها و تنها در سایه آموزه‎های اسلام که ارمغان پیامبر گرامی اسلام برای بشریت است، می‎تواند راه‎حل منطقی و معقول پیدا کند؛ زیرا پیامبر اسلام، پیامبر توحید، عدالت اجتماعی، برابری و برادری در میان انسان‎ها و رحمت برای عالمیان است. از اینرو، اگر انسان می‎خواهد به مدارج عالی انسانیت برسد، باید تمسک به نبی‎اکرم (ص) نموده و به بهانه تجلیل از روز میلاد مبارکش با عمق فرهنگ اسلامی آشنا شده و راه نجات بشریت را در پیام آسمانی اسلام، سیره و روش حضرت محمد مصطفی (ص) جستجو نموده و روش های زندگی او را  عملا در زندگی فردی و اجتماعی خود تطبیق نماید.»

والسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1517
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را ...

تظاهرات لبنانی‌ها در حمایت از روزنامه نگار فلسطینی

غنی: می‌خواهیم افغانستان را به چهارراه ترانزیتی منطقه ...

"دوازده نفر" کشته حدود 1000 نفر در اعتراضات اخیر ایران ...

هنیه: جنگ تا زمان بیرون راندن اسرائیل از فلسطین ادامه ...

۴۴درصد آمریکایی‌‌ها: ترامپ باید استیضاح شود

"آمریکا هزینه حفاظت از جاپان را چهار برابر می‌کند"

حماس: تمدید ماموریت آنروا نشانه حقانیت مسئله فلسطین ...

جنرال اسرائیلی: باید روزانه 50 مبارز فلسطینی را بکشیم

آیت‌الله سیستانی از اعتراض‌های مردم عراق علیه دولت ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

آمریکا دیگر شهرک‌های ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

هویت اسلامی قدس شریف تغییر ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.