طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6366978

• تعداد بازدیدکننده: 5657656

• تعداد بازدید امروز: 2754

• کاربران آنلاین: 750

 
 

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

1396/2/12

به مناسبت هشتم ثور سالروز پیروزی جهاد بر حق ملت مسلمان افغانستان، از سوی نهضت اسلامی افغانستان در کابل گرامیداشت با شکوهی به عمل آمد. در این گردهمایی اعضای پارلمان، فرماندهان جهادی، نمایندگان احزاب سیاسی، وکلای نواحی مختلف شهر کابل، رسانه ها و اقشار مختلف مردم شرکت نمودند.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز سپس مولوی قطب الدین مجتهد خطیب مسجد جامع حضرت بلال وعضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان سخنرانی نمودند؛ نگاهی کوتاه به سخنرانی ایشان:

«نخست بیست و پنجمین سالروز پیروزی ملت مجاهد افغانستان را برای شما حضار گرامی تبریک و تهنیت عرض می کنم و برای شهدای عزیز درود می فرستم.

(مولوی قطب الدین مجتهد خطیب مسجد جامع حضرت بلال وعضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان)

هشت ثور یکی از روزهای پر افتخار و به یادماندنی برای مردم ماست، هشت ثور یکی از افتخارات ماست ما هرگز نمی خواهیم این روز بزرگ و باعظمت فراموش شود چون ما هرچه داریم و ملت ما هرچه دارد از این روز است. ملت ما طی 14 سال قهرمانی های زیادی از خود به نمایش گذاشتند و در راه آزادی و سربلندی کشور شهدای زیادی تقدیم اسلام نمودند و این امانت شهدا را به همسنگران خود تسلیم نمودند و این ما هستیم و شما هستید که ادامه دهندگان راه شهدای عزیز می باشیم.

چیزی دیگری که باید به آن اشاره کرد این است از روزی که مجاهدین واقعی از صحنه حکومتداری و سیاست کنار زده شدند، تمام بدبختی ها و مشکلات بالای این مردم آمد. یکی از آن بلاها رفتن به زیر سلطه و چتر خارجی ها و مخصوصا آمریکا است این مسئله به حدی جدی است که می گویند آمریکا تو از افغانستان نرو که ما بدبخت می شویم. ببینید ما چقدر زبون شده ایم. با این همه سرسپردگی ای کاش ما به امنیت می رسیدیم؛ جوانان ما در محراب عبادت به شهادت می رسند در تامین امنیت شان ناتوانیم. مردم ما در بستر بیماری به شهادت می رسند ما نمی توانیم از آنها حفاظت کنیم این اوج زبونی و بیچارگی ما را نشان می دهد. مقامات حکومت خودشانرا در حصار دیوار های کانکریتی پنهان کرده اند».

سخنران دوم آقای دگر جنران محمد امان حمیم یکی از فرماندهان جهادی و والی پیشین ولایت غزنی به نمایندگی از فرماندهان جهادی سخنرانی نمودند؛ مروری مختصر بر سخنرانی ایشان:

«تشکر از حضور شما و سپاس از برگزار کنندگان این محفل، امروز هفت ثور است و فردا هشت ثور امروز هم تسلیت می گویم و هم تبریک، نکوهش و تسلیت به خاصر هفتم ثور که مبنای فاجعه در کشور بود و تبریک به مناسبت فرارسیدن هشت ثور، روز به ثمر نشستن آرزوهای این ملت بزرگ و به ارواح شهدای گرانقدر که خون سرخ شان برای آزادی این سرزمین به زمین ریخت، التحاف دعا می کنیم.

(دگر جنران محمد امان حمیم)

من به این نکته تمرکز می کنم که چرا رهبران اولیه نهضت اسلامی و مجاهدین اصیل که در مراکز آموزش عالی آنوقت مشعول بودند این مراکز را ترک نموه به کوه ها رفتند و سلاح به دست گرفتند؛ چون کشورشان به دست شوری اشغال شده و ایادی و مزدوران شوری بر این ملت حکومت می کردند. آنها با هدف مقدسی چون رهایی این سرزمین از چنگال کمونیزم رزمیدن و از پای ننشستند. ولی با کمال تاسف بسیاری از بزرگان جهاد و مجاهدین بعد از پیروزی و غلبه بر قدرت شرق گرفتار مظاهر دنیا و تجملات شدند و بدون شک از اهداف اولیه فاصله گرفتند و امروز جای تاسف است ما خود را میراث داران برحق جهاد می نمامیم در صورتیکه تلاش ما این است تا به اختلافات قومی، زبانی و سمتی دامن بزنیم کوشش می کنیم خودمانرا از ملت جدابدانیم و جدا کنیم، رهبران واقعی جهاد چنین نبودند؛ مسعود شهید ملی می اندیشید و نگاه فراقومی و زبانی داشت او به فکر رهایی، ترقی و سعادت مردم خویش بود مهم نبود که این مردم در کجا زندگی می کنند؛ در بدخشان است یا در ننگرهار در بامیان است یا در جوزجان.

راه رسیدن به سعادت و خوشبختی پیمودن راهی است که مجاهدین اصیل این خاک طی سالیان درازی پیمودند».

سومین سخنران این گردهمایی آقای استاد مسعود ترشتوال استاد دانشگاه و سخنگوی شورای حراست وثبات افغانستان بودند که به نمایندگی از این شورا سخنرانی نمودند؛ قسمت های از سخنرانی ایشانرا مرور می کنیم:

«بنده سلام و تمنیات نیک خویش را تقدیم حضور شما می نمایم و از رهبری نهضت اسلامی و همکاران شان در برگزاری چنین مراسم با شکوه و بزرگی صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم.

آنچه لازم میدانم بگویم این است که هشت ثور بخش مهمی از شناسنامه و تاریخ ملت مجاهد افغانستان است ملتی که برای نجات از سلطه کمونیزم شهدای زیادی را تقدیم نمودند و به روح همه این شهدا درود می فرستم.

(استاد مسعود ترشتوال استاد دانشگاه و سخنگوی شورای حراست وثبات افغانستان )

من در ابتدا به نکته بسیار مهم می خواهم اشاره کنم و آن اینکه اگر جهاد نبود جغرافیای به نام افغانستان نیز وجود نمی داشت این را به قاطعیت می گویم، جهاد مردم افغانستان نقطه عطف و حلقه اتصال همگرایی ملی است، بسیاری از کسانیکه امروز جهاد بر حق این ملت را به بوته نقد گرفتند،  بدانند سخت اشتباه می کنند.

اما اینکه روزگاری مجاهدین سرامد بودند ولی امروز چرا نیست من به سه نکته در این باره اشاره می کنم:

اول. فردگرایی و فرد محوری هیچ گاه ره به جای نبرده است و برای هیچ کسی توفیق به ارمغان نیاورده است. امروزه متاسفانه کسانی را می بینیم که از آدرس جهاد به خاطر قدرت و منصب سیاسی جداجدا  با افرادی می نشینند که اصلا در سی سال گذشته و در طول تاریخ مبارزات این ملت اصلا محلی از اعراب نداشتند و به صورت نامعلوم در کشورهای خارجی زندگی می کردند. باید مقاومتگران و مجاهدین در زیر یک سقف جمع شوند و گردهم آیند.

دوم. چرا ما اینقدر اختلافات مانرا بزرگ جلوه می دهیم و رسانه ای می کنیم، در بسیاری از کشور ها تفاوت دیگاه ها و اختلاف سلیقه ها وجود دارد ولی ما متاسفانه این نکته مهم و استراتیژیک را در نظر نگرفته ایم و این تاوان استراتیژیک را می پردازیم.

سوم. امروز متاسفانه یک مجموعه بزرگی که همواره در متن این مردم بودند متاسفانه در حاشیه رانده شدند واین در حاشیه ماندن خویش را افتخار می دانند دلیل شان این است که ما شهدا را ارج نگذاشتیم خانواده های شهدا را قدر نکردیم، روا دانستیم که فرزندان ما به لندن درس بخواند ولی طفل یک شهید اصلا نتواند به مکتب برود.

مشکل ما چیست که در تحولات افغانستان محاسبه نمی شویم؟ بلی ما از اندیشه های شهدای عزیزمان فاصله گرفتیم، ما از آرمانهای احمد شاه مسعود شهید فاصله گرفتیم. وقتی در قدرت هستیم می گوییم بهترین دولت و جامع ترین دولت است ولی وقتی از قدرت فاصله گرفتیم و یا دورمان می کنند آن وقت جهادی می شویم و مدافع هویت و تبار مان و دولت را به باد انتقاد می گیریم و این غلط است.

امروز کسانی که در افغانستان هستند و ادعای حاکمیت بر مردم افغانستان را دارند که به دنبال کورس های زبان دری و پشتو هستند و اصلا زبان های ملی را بلد نیستند و روزگاری در طی سی و چهل سال پیش توسط مردم ما به موزیم های خارجی سپرده شدند ولی متاسفانه با موجودیت یک حلقه فاشیزم فکری دوباره برگردانده می شوند و در بخش های مهم امنیتی و... به کار گماشته می شوند.

جمع بندی ما این است که ما نباید از دیگران گلایه کنیم در مجلس سیاست گلایه از نقطه ضعف می خیزد ما از خود باید گلایه کنیم

اما نکته آخر و آن اینکه آخرین ایستگاه جهاد افغانستان است. جهاد زمان نمی شناسد هرگاه بی عدالتی وجود داشته باشد هرزمان که انحراف از ارزش ها وجود داشته باشد هر زمانیکه تفکر استبداد و انحصار بیداد بکند، ضرورت دارد که مردم برای دفاع از ارزش ها به پا خیزند».

سومین سخنران آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبرنهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا بود؛ مرور کوتامی کنیم بر سخنرانی ایشان:

« نحمده و نصلي علي رسوله الکريم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم

اذا جاء نصر الله والفتح ورأیت الناس ید خلون فی دین الله افواجا

ملت غيور و با شهامت، مجاهدین قهرمان، سروران عزیز، نمایندگان مجلس و وکلای شهر کابل، علما و جوانان با احساس افغانستان!

قبل از همه اجازه دهید که هشتم ثور، بیست و پنجمین سالروز پیروزی جهاد ملت مجاهد این سرزمین  را برای همه هموطنان عزیز، شما مجاهدان راستین، حضار گرامی و سایر مردمان آزاده جهان تبریک بگویم.

ملت عزیز و با همت افغانستان! 

افتخار بزرگی است که امروز ملت ما بیدار و با احساس است و در رگ و خون شان روحیه ی بیگانه ستیزی، آزادی و استقلال و دفاع از حاکمیت ملی و همدردی از همکیشان و مظلومان وجود دارد و هیچگاهی سر تسلیم به زر، زور و تزویر فرو نگذاشته اند. این سرشت این ملت است، ملتی که با قوت ایمان، جنایتگر قرن (شوروی سابق) را به شکست ذلتبار واداشت، ملتی که با شهکاری ها و رشادت های خود ثابت ساخت که معامله گر نیست و هیچگاهی تسلیم زور نمی شود. و در راه حفظ آزادی و استقلال کشور و نجات آن از کام استعمار غرب نیز آماده هر نوع فداکاری خواهد بود.»

(مولوی محمد مختار مفلح رهبرنهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا)

متن کامل سخنرای ایشانرا می توانید در بخش جداگانه و در قسمت دیگر سایت بخوانید...

سخنرانی بعدی آقای سید علی کاظمی رئیس حزب اقتدار اسلامی و نماینده مردم در پارلمان بود که به صورت فشرده سخنرانی ایشان را مرورمی کنیم:

(سید علی کاظمی رئیس حزب اقتدار اسلامی و نماینده مردم در پارلمان)

«عزیزان گرامی برای شما واضح است که هشتم ثور 1371 روز پیروزی خون بر شمشیربود روز شکست تلسم کمونیزم و بلوک شرق بود که این روز به مثابه ماندگارترین روز در تاریخ پر افتخار افغانستان به ثبت رسیده است اما چرا عده ای در حق هشتم ثور جفا روا می دارند و به صراحت می خواهم بگویم مجاهدین و مقاومت گران زنده هستند و از حقوق همه جهادگران دفاع می کنم. دشمنان مجاهدین بدانند که کنار زدن مجاهدین از صحنه سیاست و قدرت، گونه‌ی دیگری از جفاکاری و ظلم در برابر جهاد و مجاهدین است و این امر به غرض توهین بر آنها صورت داده می شود.»

آخرین سخنران آقای دوکتور عبدالصبور فخری رئیس جمعیت اصلاح بود بخش های از سخنرانی ایشانرا مرور می کنیم:

«مجاهدین راستین این سرزمین!

از رهبران جهاد، ارگ نشینان به جدیت می خواهیم که فرهنگ جهاد را پاسداری نمایند و شهکاری ها و قهرمانی های مجاهدین را پاس داشته و بدانند که هرچه امروز دارند یمن جانبازی ها و رشادت های آنان است و جفا در برابر این ها در واقع جفا در برابر تاریخ این ملت و جفا در حق اسلام و دین است.».

(دوکتور عبدالصبور فخری رئیس جمعیت اصلاح)

مجلس با دعائیه مولوی محمد هوتک رئیس شورای علمای جهاد ومقاومت مردم افغانستان پایان یافت

 

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1346
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

ترکیه: در بازرسی کنسولگری عربستان دلایلی از قتل ...

تداوم درگیری‌های مرزی بین پاکستان و افغانستان/ 11 ...

نیویورک تایمز: آمریکا به‌دنبال فریب افکار عمومی و ...

مقامات سپاه: برد موشک های بالستیک دریایی ایران به ۷۰۰ ...

اعتراض ۱۳ کشور عربی به احتمال انتقال سفارت استرالیا به ...

دولت آمریکا حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرد

رئیس مجلس ترکیه: واشنگتن نمی‌تواند فلسطین را از بین ...

راز "قتل" روزنامه‌نگار عربستانی؛ آیا آیفون و ساعت اپل ...

سازمان ملل خواستار محاکمه عاملان شهادت یک بانوی ...

پادشاه اردن: باید به ظلم و ستم در حق ملت فلسطین پایان ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

ترکیه: در بازرسی کنسولگری ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.