طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 8027372

• تعداد بازدیدکننده: 7207983

• تعداد بازدید امروز: 1506

• کاربران آنلاین: 220

 
 

متن کامل قطعنامه سازمان ملل در محکومیت شهرک سازی

1395/10/7

شورای امنیت سازمان ملل دیروز جمعه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی چهار کشور مالزی، ونزوئلا، نیوزلند و سنگال در محکوم کردن شهرک سازی رژیم صهیونیستی و درخواست برای توقف سریع آن را تصویب کرد. 14 کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها آمریکا نیز رای ممتنع داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، متن کامل این قطعنامه به شرح زیر است:
شورای امنیت با استناد به قطعنامه های ذی ربط از جمله قطعنامه های 242 ( در سال 1967)، 338 (1973)، 446 (1979)، 452 (1979)، 465 ( 1980)، 476 (1980)، 478 (1980)، 1397 (2002)، 1515 ( 2003) و 1850 (2008) و نظر به اهداف و مبانی منشور ملل متحد، بار دیگر بر ممنوعیت سلطه بر اراضی با توسل به زور و قوه قهریه تاکید می کند.
این قطعنامه همزمان با اینکه بر انطباق کنوانسیون چهارم ژنو در 12 اوت سال 1949 در رابطه با حمایت از غیر نظامیان در ایام جنگ بر سرزمین های فلسطینی از جمله قدس شرفی و دیگر اراضی اشغالی عربی از سال 1967 تاکید دارد، مجددا رای مشورتی صادره در 9 جولای سال 2004 از سوی دیوان کیفری بین المللی را یادآور می شود.

قطعنامه مذکور همچنین اعلام می کند که تمامی فعالیت های شهرک سازی اسرائیلی در اراضی فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی به موجب حقوق بین الملل اقدامی غیر قانونی است و مانعی اساسی بر سر راه تحقق صلح بر اساس راهکار تشکیل دو کشور است و شورای امنیت نسبت به ادامه شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین که راهکار تشکیل دو کشور بر اساس مرزهای سال 1967 را به خطر می اندازد، شدیدا ابراز نگرانی می کند.

قطعنامه جدید شورای امنیت، تمامی اقدامات و تحرکات دیگر اسرائیل برای تغییر بافت جمعیتی و وضعیت حاکم بر سرزمین های اشغالی 1967 از جمله قدس شرقی از طریق شهرک سازی، انتقال شهرک نشینان اسرائیلی، مصادره و الحاق اراضی فلسطینی تحت عنوان واقعیت ایجاد شده، تخریب منازل و کوچاندن اجباری و تحت زور شهروندان فلسطینی که نقض صریح حقوق بين الملل بشردوستانه و قطعنامه های مربوطه می باشد، را به شدت محکوم می کند.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت پایبندی به نقشه راه کمیته چهارجانبه بین المللی که طی قطعنامه 1515 در سال 2003 به تصویب رسید، مبنی بر توقف تمامی فعالیت های شهرک سازی اسرائیل و تخلیه تمامی شهرک های احداث شده از مارس سال 2001 تاکید دارد و هرگونه اعمال خشونت علیه غیر نظامیان از جمله اعمال تروریستی، اقدامات تحریک آمیز و تخریب را محکوم می کند. 

قطعنامه مذکور بار دیگر بر نگرش شورای امنیت مبنی بر تشکیل دو کشور دمکراتیک فلسطین و اسرائیل در منطقه که با صلح و آرامش در کنار یکدیگر در مرزهایی امن و شناسایی شده زندگی کنند، تاکید می کند.
قطعنامه جدید با اشاره به بیانیه کمیته چهارجانبه بین المللی در 1 جولای سال 2016، بار دیگر توصیه ها و بیانیه های اخیر این کمیته در رابطه با مخالفت شدید با فعالیت های شهرک سازی اسرائیل را مورد تاکید قرار می دهد و اعلام می کند که وضعیت کنونی به هیچ وجه نمی تواند تداوم داشته باشد و نیاز مبرم به اقدامات و تحرکاتی مهم است به گونه ای که با مرحله انتقالی ذکر شده در توافقنامه های قبلی همخوانی داشته باشد و در نهایت منجر به استقرار اوضاع شده و کاملا عکس رویکردهای عملی منفی کنونی باشد که راه حل تشکیل دو کشور را تدریجا به سمت نابودی کشانده و صرفا ایده تشکیل یک کشور را ترویج می کند و این اقدامات و تحرکات در نهایت باید منجر به پیشبرد راهکار تشکیل دو کشور شده و شرایط لازم برای موفقیت مذاکرات مربوط به راه حل نهایی را نیز ایجاد کند.

قطعنامه مذکور همزمان که گزارش های مربوطه دبیر کل سازمان ملل را مد نظر قرار می دهد، بر ضرورت پایان فوری و بدون تاخیر اشغالگری اسرائیل در سرزمین های اشغالی سال 1967 و تلاش برای تحقق صلح فراگیر و عادلانه با استناد به قطعنامه های ذی ربط سازمان ملل و توافق نامه های مرجع مادرید از جمله راهکار سرزمین در مقابل صلح، طرح صلح عربی و نقشه راه کمیته چهارجانبه بین المللی تاکید دارد:
1ـ بار دیگر تاکید می شود که شهرک های اسرائیلی در اراضی اشغالی سال 1967 از جمله قدس شرقی به موجب حقوق بین الملل کاملا غیر قانونی و مانعی اساسی بر سر راه تحقق راهکار تشکیل دو کشور و تحقق صلحی عادلانه و دائمی خواهد بود.
2ـ شورای امنیت مجددا از اسرائیل به عنوان سلطه اشغالگر می خواهد هرگونه علمیات شهرک سازی را در اراضی فلسطینی از جمله قدس شرقی متوقف کرده و به تمامی تعهدات قانونی خود در این زمینه پایبند باشد.
3ـ شورای امنیت هیچگونه تغییراتی را در مرزهای سال 1967 از جمله قدس به استثنای مواردی که مورد توافق طرفین فلسطینی و صهیونیستی باشد، به رسمیت نمی شناسد.
4ـ تاکید می شود که توقف فعالیت های شهرک سازی اسرائیل امری ضروری برای نجات راهکار تشکیل دو کشور است و این قطعنامه خواستار انجام اقدامات و تحرکاتی مثبت در مقابل رویکردهایی منفی است که این راهکار را با خطر مواجه می کند.
5ـ قطعنامه مذکور تاکید می کند که هیچ کشوری حق ندارد به هیچ وجه به اسرائیل در زمینه شهرک سازی کمک بکند.
6ـ این قطعنامه خواستار توقف هرگونه اعمال خشونت علیه غیر نظامیان از جمله اعمال تروریستی، تحرک آمیز و تخریب است و بر بازخواست و محاکمه کسانی که مرتکب چنین اقدامات غیر قانونی می شوند، تاکید می کند.
7ـ قطعنامه مذکور از هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی می خواهد در چارچوب حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه و توافقنامه ها و معاهدات سابق فی مابین به آرام پایبندی به آرامش، خویشتن داری و خودداری از هرگونه اعمال خشونت بار، تحریک آمیز و اظهارات با هدف برانگیتخن احساسات دعوت می کند و در کنار آن یک سری تدابیر، آزام سازی اوضاع، اعتمادسازی، در پیش گرفتن سیاست ها و اقداماتی که صادقانه پایبندی به راهکار تشکیل دو کشور را نشان دهد و فراهم کرد شرایط برای تحقق و تقویت صلح اندیشیده شود. 
8ـ شورای امنیت از تمامی طرف ها دعوت می کند در مسیر تحقق صلح و امنیت گام برداشته و برای ازسرگیری مذاکراتی قابل قبول پیرامون تمامی مسائل راه حل نهایی متعلق به صلح در خاورمیانه بر اساس توافقات صورت گرفته و در چارچوب زمانی مشخص شده از سوی کمیته چهارجانبه بین المللی که در بیانیه 21 سپتامبر سال 2010 بیان شده، تلاش جمعی صورت گیرد.
9ـ در همین راستا، به تشدید و تسریع تلاش های دیپلماتیک بین المللی و منطقه ای به منظور پایان فوری و بدون تاخیر اشغالگری اسرائیل بر اراضی اشغالی سال 1967 و تحقق صلح همه جانبه و عادلانه در خاورمیانه بر اساس قطعنامه های ذی ربط سازمان ملل، توافق نامه های مرجع مادرید، از جمله اصل سرزمین در مقابل صلح، طرح صلح عربی و نقشه راه کمیته چهارجانبه بین المللی ترغیب می کند و در همین راستا بر اهمیت تلاش های صورت گرفته برای پیشبرد طرح صلح عربی، ابتکار فرانسه برای برگزاری اجلاس بین المللی صلح، تلاش های کمیته چهارجانبه و همچنین تلاش ها و اقدامات فدراسیون روسیه و مصر تاکید می کند.
10ـ (شورای امنیت) بر عزم خود برای حمایت از طرفین فلسطینی و اسرائیلی در مذاکرات و اجرای توافق آنها تاکید دارد.
11ـ همچنین بر عزم خود برای ایجاد راهکارها و ابزارهای لازم به منظور تضمین اجرای تمامی قطعنامه های ذی ربط بین المللی تاکید دارد.
12ـ از دبیر کل سازمان ملل خواسته می شود هر 3 ماه یکبار گزارشی را به شورای امنیت در رابطه با اجرای بندهای این قطعنامه ارائه دهد.
13ـ تصمیم گرفته می شود که این مساله همچنان تحت نظر و بررسی شورای امنیت بماند.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1554
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را ...

تظاهرات لبنانی‌ها در حمایت از روزنامه نگار فلسطینی

غنی: می‌خواهیم افغانستان را به چهارراه ترانزیتی منطقه ...

"دوازده نفر" کشته حدود 1000 نفر در اعتراضات اخیر ایران ...

هنیه: جنگ تا زمان بیرون راندن اسرائیل از فلسطین ادامه ...

۴۴درصد آمریکایی‌‌ها: ترامپ باید استیضاح شود

"آمریکا هزینه حفاظت از جاپان را چهار برابر می‌کند"

حماس: تمدید ماموریت آنروا نشانه حقانیت مسئله فلسطین ...

جنرال اسرائیلی: باید روزانه 50 مبارز فلسطینی را بکشیم

آیت‌الله سیستانی از اعتراض‌های مردم عراق علیه دولت ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

آمریکا دیگر شهرک‌های ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

هویت اسلامی قدس شریف تغییر ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.