طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 8027216

• تعداد بازدیدکننده: 7207827

• تعداد بازدید امروز: 1194

• کاربران آنلاین: 240

 
 

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

1396/7/9

محفل ابتدا با تلاوت آیاتی از قرآنکریم آغاز شد سپس قاری نعمت الله در باره امام حسین ﺭﺿﻲ اﻟﻠﻪ ﻋﻨﻪ نعتی زیبای را خواند متعاقبا دکتور عبدالبصیر بصیرت در باره ماه محرم و جایگاه عاشورا و انقلاب امام حسین (رض) در بین کافه مسلمین سخنرانی نمود؛ وی گفت: این واقعه تاریخی غیر قابل انکار می باشد که حضرت حسین ـ رض ـ با یاران اندک خود به مظلومانه ترین وجه توسط یزید، در راه خدا و حفظ دین اسلام در کربلا و روز عاشورا سال 61 هجری به شهادت رسیده و خانواده پاک او که خانواده پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ بود با ظالمانه ترین وجه به اسارت گرفته شدند. بنابراین برای یک مسلمان واقعی و پیرو راستین قرآن و سنت، با توجه به آیات و روایاتی که نقل شد کافی است که نسبت به واقعه عاشورا اندوهگین باشد و بدون شک بی تفاوتی نسبت به آن دلیل بر بی مبالاتی نسبت به دستور خدا و پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می باشد. زیرا ممکن نیست کسی امام حسین ـ رض ـ را به عنوان اهل بیت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دوست داشته باشد، اما واقعه کربلا و عاشورا او را غمگین نگرداند. و نیز ممکن نیست کسی مسلمان باشد اما قیام امام حسین ـ علیه السلام ـ را در برابر انحراف و ظلم و دشمنان اسلام به عنوان قیام ناب الهی گرامی ندارد.
سپس مولوی هدایت الله خطیب مسجد سعد بن ابی وقاص نیز در مورد فضائل عاشورا و مسئولیت مسلمانان در قبال آن سخنرانی نمود؛ وی گفت: وقتی به صفحات تاریخ رجوع شود با به عبارتی ما تاریخ را ورق می زنیم، مشاهده می‌شود که بیشترین و بدترین ظلم بر اهل بیت رسول خدا(ص) روا داشته شده است. از میان این ظلم‌ها ظلمی که از طرف یزید بر فرزند رسول الله(ص) حضرت امام حسین(رض) انجام گرفت، در تاریخ بشریت نظیر آن وجود ندارد و در آینده هم چنین ظلمی واقع شدنی نخواهد بود؛ زیرا آنانی که خود را مسلمان می‌دانستند و از امت رسول خدا(ص) به شمار می آمدند، به نام اسلام، فرزند و پسر پیامبر خود شان را همراه با یاران او به بدترین و بیرحمانه‌ترین وضع کشتند وی گفت: یکی از مشکلات کنونی مسلمانان این است که نتوانسته اند حضرت حسین(رض) و انقلاب او را سرمشق زندگی خویش قرار دهند.
سخنران بعدی آقای مولوی دکتور نقیب الله بود که در باره تعصبات قومی، زبانی و مذهبی و نقش این تعصبات در تشدید تفرقه بین امت اسلامی سخنرانی نمود؛ وی گفت: در شرايط حساس و شکننده کشور اقدامات اختلاف افگن و بنیان سوز می تواند پیامدهای ناگواری برای افغانستان بدنبال داشته باشد. آنانی که در چنین شرايطی به اختلافات وتعصبات قومی و زبانی یا هر نوع تنش و اختلاف در میان مردم افغانستان دامن می زنند خواسته یا ناخواسته به کمک دشمنان امنیت و ثبات افغانستان آمده و با عمیق تر کردن اختلافات زبانی و قومی در کشور زمینه های بیشتر استیلای دشمنان ثبات و پیشرفت این آب و خاک را فراهم می کنند.
وی گفت: رویداد های اخیر جنایت بشری در افغانستان که عامل عمده آن تعصبات قومی و مذهبی بود و در اثر آن تعداد زیاد مردم بی گناه به وضع فجیع جان های خود را از دست دادند، فرصت آن را برای ما میسر می سازد که در مورد تعصبات قومی و مذهبی توجه جدی مبذول داشته و بایست تحلیل نمود که چه عوامل باعث این ذهنیت منفی و احساسات تبعیضی و تعصب مذهبی در افغانستان گردیده و بعد چاره جوی های که چطور می توان با این مریضی خطرناک اجتماعی مجادله شود روی بحث کشیده شود.
وی گفت: حلقه وحدت و اتصال اقوام و ملیت های ساکن در کشور پیامبر اسلام و اهل بیت ایشان است، حضرت امام حسین (رض) یک نمونه بارز از وحدت است. او با خون خویش با نثار جوانان و لشکر خویش، با به اسارت درآمدن خانواده خویش نهال اسلام راآبیاری کرد تا اسلام واقعی که میراث پدر بزرگوارش پیامبر اسلام (ص) می باشد زنده بماﻧﺪ
ﻭﻱ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻣﺸﻜﻼﺕ اﻣﺖ ﻣﺴﻠﻤﻪ اﺷﺎﺭاﺗﻲ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﻭﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ
مسلمانان برما در سایه سکوت کشورهای اﺳﻼﻣﻲ کشته می‌شوند. هیچ ملتی تاکنون این گونه در میان این درجه از خونسردی و سکوت بین المللی و بی‌خیالی سرکوب نشده بود جامعه جهانی باید یک اقدام فوری در رابطه با وضعیت موجود در میانمار انجام دهد. لزوم توجه جدی و همت کشور‌ها و سازمان‌های اسلامی برای حمایت از مسلمانان فراموش شده میانماری را می‌طلبد 

در شرايطي که دشمنان اسلام تمام تلاش خويش را براي مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و از هيچ گونه جنايتي دريغ نمي ورزند ، تأکيد بر مسائل اختلافي و تفرقه ميان صفوف مسلمانان منطقي نيست. در زماني که مسلمانان مي توانند با توجه به جمعيت بيش از يک ميليارد نفر و منابع و امکاناتي که در اختيار دارند به عنوان يک قدرت تأثيرگذار در صحنه بين المللي مطرح باشند و به مقابله با اسرائيل و آمريکا و توطئه هاي شوم آنان براي جهان اسلام برخيزند ، پرداختن به اختلافات و مسائل تفرقه انگيز نتيجه اي جز به هدر رفتن سرمايه ها و استفاده دشمن از اين اختلافات، نخواهد داﺷﺖ ﺩﺭﻳﻦ ﻣﺤﻔﻞ ﭘﻴﺎﻡ ﺭﻫﺒﺮﻧﻬﺼﺖ اﺳﻼﻣﻲ اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﻧﻴﺰ ﺑﻪ ﺷﺮﺡ ﺫﻳﻞ ﺗﻮﺳﻄ ﻣﻮﻟﻮﯼ ﻋﺼﻤﺖ اﻟﻠﻪ ﺣﻨﻔﻲ ﺧﻮاﻧﺪﻩ ﺷﺪ.

 متن پیام به شرح زیر است:

پیام نهضت اسلامی افغانستان به مناسبت عاشواري حسيني (سال 1439 هـ ق) 

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ آل عمران:169

یوم الله دهم محرم‌الحرام روز، رستاخیز قیام حسینی، روز پیروزی خون برشمشیر، روز شکوه دین در برابر دستگاه ماده‌گرایی و در فرجام روز ایمان و استقامت در مکتب انسان ساز اسلام عزیز معنا و حساب ویژه بازکرده است. درست در روز دهم محرم‌الحرام که قبل از حادثه خونین کربلا نیز از قدسیت خاصی برخوردار بود، اما این قدسیت و ویژگی در پیوند با رستاخیز حسینی پر مفهوم‌تر و از لحاظ معنایی فربه تر گردید.

کربلا تنها یک حادثه نیست بلکه یک واقعه است که انسانهای بسیاری در طول چهارده قرن در این مکتب تربیت شده اند. چه بسیار انسانهایی که با حضور در مجالس محرم جهت زندگی خود را عوض کرده اند.

کربلا و محرم نگرش انسان را به زندگی تغییر می دهد. محرم هدف برای زندگی کردن را عمیق تر می کند. محرم به زندگی معنایی بس عظیم می بخشد. محرم ماه توبه است و ماه بازگشت به خدا و ماه پیدا کردن حقیقت و راه درست زندگی کردن و درست مردن است. محرم بهترین شیوه زندگی را به انسان می آموزد و نیز بهترین مردن و بدرود گفتن دنیا را می آموزد.

محرم و کربلا اوج فضایل اخلاقی است؛ محرم اخلاق را با نمونه های عینی اش به ما می آموزد. محرم درس وفاست درس آزادی و آزادگی و درس عزت است.

اگر انسان دنیا را با آخرت بنگرد؛ و سعادت اخروی را بر سعادت و خوشی زودگذر دنیایی مقدم بدارد، دیگر حاضر نیست به هر قیمتی در پی زندگی دنیایی باشد. اینکه عده ای اندک در کربلا نگاهشان به دنیا این بود بزرگترین درس تربیتی برای نسل جدید جامعه اسلامی ماست. آنهایی که در برابر امام حسین علیه السّلام ایستادند و حاضر شدند خون نوه پیامبر خود را بریزند بخاطر این بود که تنها دغدغه دنیایی و رفاه و آسایش خود و خانواده شان را داشتند.

بنابراین محرم به ما می آموزد که نباید در زندگی دیدی مادی گرایانه داشت؛ اینکه برای تشکیل خانواده مادی فکر کنیم، برای تولید نسل مادی فکر کنیم، برای برگزاری مراسم ازدواج مادی عمل کنیم و در نهایت هم ادعا کنیم که ما امت پیامبر اسلام هستیم این حرف با عمل ما سازگار نیست.

سخن از قیام مصلحان بزرگ تاریخ بسیار است که در این میان امام حسین(رض)جایگاه ویژه ای دارد. او شاهد و وارث تاریخی است که در آن جنایت و بیداد و نیرنگ و فریب به نهایت رسیده است. او می بیند که اگر ساکت بماند همه چیز پایمال می شود. این است که مراسم حج را نیمه کاره می گذارد و به سوی شهادت می رود. تا به بشریت و به تاریخ بفهماند که در حاکمیت جور، حج مفهومی ندارد. تا شعار عدالت اجتماعی و قیام مردم به قسط به اجرا در نیاید، تا استعدادهای خدایی انسان مجالی برای شکوفایی پیدا نکنند، اسلام که خود برای نجات انسان از اسارت و بردگی است وسیله ای می شود برای توجیه استبداد و استثمار و می بینیم که در عاشورای سال ۶۱ هجری جبهه باطل نه به نام دفاع از ارزش های بی ارزش خویش که به نام دفاع از اسلام، با همه نیرو و توان خود در مقابل امام حسین(رض) صف آرایی کرد. امام حسین(رض) در صحرای نینوا مردانه می ایستد و با خون خویش نهال آزادی و رهایی انسان و اسلام را آبیاری می کند و سپاه کفر به شکرانه این پیروزی جشن می گیرد، خیمه های امام حسین(رض)را به آتش می کشد و زنان و فرزندانش را به اسارت می برد.

کربلا خود اعجاز است... اعجازی که به حقانیت رسالت رسالت پناه «علیه افضل الصلوات والتسلیمات» که به دست یکی از محبوب ترین عزیزانش روی داده است... این اعجاز بدون شک رهگشای همه انسانیت است... موهنداس کرمچنت گاندی که دلبسته به مکتب شهادت کربلا بود، در واقع خود واله و شیدای رسالت پیامبر «علیه افضل الصلوات والتسلیمات» بود... به یقین... امام المتقین و هدایة المومنین و قره و نور عین امام الحسین، خدایش را بندگی داشت و سالکان طریق را ارشاد و هدایت فرمود که در هیچ زمانی با طاغوت گام نزنند و با ابلیس هم دست نگردند... و همو گفت که با فرعون باید کلیمی نمود و با بیداد گران کار حسینی باید کرد...»

اﻳﻦ ﻣﺤﻔﻞ ﺑﺎﺧﺘﻢ ﻗﺮﺁﻧﻜﺮﻳﻢ ﻭﺻﺮﻑ ﻃﻌﺎﻡ ﭼﺎﺷﺖ ﻭﺩﻭﻋﺎ ﺑﻪ ﺭﻭﺡ ﻫﻤﻪ ﺷﻬﺪاﻱ اﺳﻼﻡ ﺑﻪ ﺧﺼﻮﺹ ﺳﺮﺩاﺭﺷﻬﺪاﻱ ﻛﺮﺑﻼاﻣﺎﻡ ﺣﺴﻴﻦ ﺭﺿﻲ اﻟﻠﻪ ﻋﻨﻪ ﻭﻳﺎﺭاﻥ ﺭاﺳﺘﻴﻨﺶ ﻭﺗﻌﻬﺪ ﺑﻪ ﺁﺭﻣﺎﻥ ﺷﻬﺪا ﺑﻪ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺭﺳﻴﺪ

9/7/1396 جلال آباد

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1167
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را ...

تظاهرات لبنانی‌ها در حمایت از روزنامه نگار فلسطینی

غنی: می‌خواهیم افغانستان را به چهارراه ترانزیتی منطقه ...

"دوازده نفر" کشته حدود 1000 نفر در اعتراضات اخیر ایران ...

هنیه: جنگ تا زمان بیرون راندن اسرائیل از فلسطین ادامه ...

۴۴درصد آمریکایی‌‌ها: ترامپ باید استیضاح شود

"آمریکا هزینه حفاظت از جاپان را چهار برابر می‌کند"

حماس: تمدید ماموریت آنروا نشانه حقانیت مسئله فلسطین ...

جنرال اسرائیلی: باید روزانه 50 مبارز فلسطینی را بکشیم

آیت‌الله سیستانی از اعتراض‌های مردم عراق علیه دولت ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

آمریکا دیگر شهرک‌های ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

هویت اسلامی قدس شریف تغییر ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.