طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 8027423

• تعداد بازدیدکننده: 7208034

• تعداد بازدید امروز: 1608

• کاربران آنلاین: 200

 
 

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

چرا کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» را برگزار می کنیم؟ (منطق کنفرانس)

1396/10/2

ماشین های راکد سازمان های تولید اسلحه و گانگستر های بین المللی قاچاق اسلحه، دسته های صهیونیستی جنگ افروز، در فرجام این پیروزی را به دست آوردند که از ترامپ به بهترین شیوه ای در تحقق بخشیدن آرزو های بی پایان خود، بهره مناسب ببرند و برای به حرکت آوردن و برای نجات چرخ های تولید سلاح و آنچه ریشه و خویشاوندی ای به نفت دارد، یک دست در کام صهیونیزم بین المللی سقوط کنند.

ترامپ با راه اندازی یک هنگامه دیگر در منطقه در واقع کار جدیدی نکرده است، بلکه این کار را از یک برنامه ویژه و زمان بندی شده سر وقت آن به اجرا گذاشته است. این انتفاضه های سنگ و مسجدالاقصی رژیم صهیونیستی را نفس گیر نموده بود که با مداخلات امریکا، درست در عهد کلینتون، سروکله امریکایی ها برای نجات رژیم صهیونیستی در منطقه پیدا شد و برای کم کردن هزینه مقاومت ملت فلسطین، گفتگو هایی را زیر عناوین گفتگو های صلح در مادرید واسلو به راه انداخت که این کار در همان شرایط جز خریدن زمان دیگر هیچ منطقی را با خود نداشت.

از زمانی که مرحوم یاسر عرفات دست رهبر رژیم صهیونیستی را در حضور کلینتون فشرد، در واقع او گلوی ملت فلسطین را فشرده بود که آسیب آن حرکت هرگز جبران نگردید که در فرجام خود نامبرده زهر تلخ آن عمل را به سر کشید و با درد های ملت فلسطین که ناشی از همسویی نامبرده با رژیم صهیونستی بود، سر به زیر خاک برد و حسرت آنچه که انجام داده بود را تا آخر کشید.

این امریکایی که ناظر مذاکرات به اصطلاح صلح بود، برای رژیم فرصت های زیاد دیگری تدارک کرد که از جمله به قدرت رساندن قصاب صبرا و شاتیلا، شارون بود. شارون از آن برنامه عمل صهیو- صلیبی موفقانه استفاده به عمل آورد و در سایه روشن کشتار ها و حصار کشی های عصر او بزرگترین جنایت بشری اتفاق افتاد که همانا کشیدن دیوار حایل میان سرزمین های اشغالی بود. هم در این زمان شهرک های یهودی زیر سایه میل تانک های آمریکا و رژیم صهیونیستی رو به گسترش نهاد و جماعت مسلمان نشین سرزمین فلسطین در محاصره اقتصادی گرفته شد.

شکی نیست که ادامه این وضعیت نمی توانست دوام نماید؛ کشور های اسلامی و حکومت های آنها، زیر فشار شدیدی از سوی کانون های دینی و اجتماعی قرار داشتند که از دولت ها مطالبه می نمودند تا در برابر اقدامات رژیم کاری صورت گیرد. زمانی این رژیم هار تر گردید، که خشم امت اسلامی روبه فزونی نهاده بود که این امر سبب شد تا جنگهای سی و دو روزه جنوب لبنان و جنگ 20 روزه غزه اتفاق بیافتد. این جنگ ها بدون هیچ تردیدی، برای رژیم جز رسوایی هم در زمین پیکار وهم در عرصه بین المللی عاید و ثمری دیگر نداشت، پس برای فرار از عملی شدن معاهداتی که خود درپی آن امضا نموده بود ونیز برای انحراف اذهان عمومی جهانیان و جهان اسلام به صورت خصوص، در پی وسیله ای می گشت که چگونه از مهلکه و دام که خود گیر مانده بود، راه نجات پیدا کند که ناگاه به دلایلی خود جوش و در ادامه دستکاری شده آنچه بهار عربی خوانده می شود، اتفاق افتاد و در اولین فرصت رژیم اشغال گر در صدد تبدیل کردین این تهدید به فرصت برآمد.   این اوضاع چشم زخمی که این رژیم از کشور های مقتدر عربی در گذشته دیده بود را ترمیم نمود و رژیم با ژست های خاصی چهره عوض کرد و خود را در منطقه بدون رقیب احساس نموده و دیگر عراق و مصر مقتدری در منطقه وجود نداشت تا رژیم از هریک از آن ها حساب ببرد. در یک چنین شرایطی دیگر از موافقت نامه های اسلو و گفتگو های صلح مادرید نه خبری بود و نه اثری، یک برنامه وجود داشت تخریب بنیه اقتصادی ملت فلسطین، تنگ کردن محیط زیست آنان ونیز طفره رفتن از پیمان هایی که خود در پای آن امضا نموده بود. درگیری هایی که در کشور های لیبیا، یمن و سوریه اتفاق افتاد یکی از زشت ترین اهرم هایی بود که رژیم با استفاده از آن بر ملت بزرگ فلسطین اعمال فشار نمود که فرجام، با روی کارآمدن ترامپ وضعیت به گونه ای شکل گرفت تا از آن پلان و برنامه عمل، به نقاط درشت آن رسیدگی صورت گیرد، بیت المقدس که یکی از خطوط سرخ ملت فلسطین بود، ذریعه ترامپ به صورت نمادین به عنوان پایتخت کشور رژیم شناخته شد که این رفتار جز از سوی خود رژیم به استقبال هیچ کشوری مواجه نشد.

ما و رویکرد جدید ترامپ نسبت به بیت المقدس:

نیات رژیم براین است تا چگونه می تواند برای مصالح دور و نزدیک خود منطقه را بیشتر به کام آتش بکشد و جوامع اسلامی را بیش از آنچه هست، به سیه چاله های تاریک سیه روزی بکشاند. هم اکنون جنگ های منطقه ای تولید گروه های خطرناک و تمویل آنان جزء برنامه هایی است که بایستی از سوی رژیم مدیریت شود. براین مبنا، جهان اسلام در حالت کنونی به سان بسته ی باروتی شده که درحال انفجار است . در این میان افغانستان که در جنگی خانمان سوز از چهار دهه به این سو دست و پنجه نرم می کند، یکی از قربانی هایی است که با وصف همه گیر بودن نام این کشور به مولفه ها و شاخص های تاثیر رفتارهای رژیم اشغالگر قدس پرداخته نشده است. رابطه ناگسستنی افغانستان با جهان اسلام از قرن هابه این سو از یک پیوند حساسیت برانگیز و نازکی برخوردار بوده است که هریک بر دیگری تاثیر داشته است.

هم اکنون ما تاوان جنگی را در کشو مان می پردازیم که بایستی در بیخ گوش رژیم اشغالگر قدس صورت می گرفت . پس برای توضیح این مولفه ها و تبیین متغیر های اثر گزار بر بحران افغانستان که برخاسته از بحران شرق میانه است به همایشی نیاز برده می شود تا به صورت علمی و اکادمیک روی آن بحث صورت گیرد تا از تکرار یک چنین فاجعه ای در بلند مدت اجتناب به عمل آید.

دوم این که اهداف و مطامع صهیونیست ها حد یقفی ندارد، اگر امروز قدس فردا مگر مدینه منوره و پس فردا مگر مکه مکرمه نخواهد بود؟

این است که برای جلو گیری از یک چنین وضعیت بایستی هم اکنون دست به کار شد و راهی برای جلوگیری از تکرار آن گونه فاجعه به دست آورد. این همایش به سوالاتی که از این بیرون می آید پاسخ خواهد داد.

آنچه از قید قلم سیاست خواب آلود کشورهای عربی افتاده است این است که آنان از واقعیت جهان اسلام به دور مانده اند. اجلاس استانبول که از سیکولار ترین رهبران در دنیای اسلام هم اشتراک ورزیدند، اما از رهبران کشورهای عربی خبری و اثری نبود. این نشان میدهد که این رهبران و این حاکمان از واقعیت های موجود خیلی عقب اند و انگشتان ضخیم و خواب برده آنان هرگز به نبض جهان اسلام نرسیده است. غیبت رهبران کشورهای عربی، جدا از این که از این رهبرانی که برای آمدن ترامپ از چهار سوی در دعوت های پرداخت احمق پولی به ترامپ گرد هم آمده بودند، بعید به نظر نمی رسد، این حقیقت را به اثبات رساند که حاکمان عربی بافاصله گرفتن از خواست های مشروع ملت بزرگ عرب، مشروعیت نیم بندی را که به ظاهر داشتند را نیز هرچه زود تر از دست خواهند داد.

بنا براین برای عمق بخشیدن به مطالعه شرق میانه و اثرگذاری ان بر مولفه های امنیت، ثبات و رفاه در کشور های اسلامی و به ویژه افغانستان، ایجاب می نماید تا نقاط پوشیده و زوایای تاریکی که بر متغیر های دارای نقش براین مقوله ها سایه افکنده است، روشن گردد.

نهضت اسلامی افغانستان، به مثابه یک سازمان سیاسی پیشتاز در کشور در رابطه تامین منافع ملت مسلمان افغانستان، باورمند بر این است که در شرایط جاری جامعه جوان ما به فهم عمیق در رابطه به قضایای جهان اسلام نیاز شدید دارند. بدون شناخت کافی  مولفه های حاکم بر سیاست و امنیت در عرصه بین المللی و به ویژه جهان اسلام، به مشکل می توان به واقعیت های مسائل و راه حل های جهان اسلام و افغانستان دست یافت.  

گزارش:

همزمان با نکوهش و محکوم کردن مواضع ترامپ مبنی بر اعلان بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی - بدون در نظر گرفتن اصول، معاهدات، قطعنامه ها و منطق حقوقی حاکم بر روابط بین الملل- از سوی بسیاری از کشورهای مسلمان، در گوشه ای از این سرزمین پهناور اسلامی یعنی در افغانستان، نهضت اسلامی افغانستان روز پنجشنبه 30 قوس 1396 کنفرانس یک روزه ای را با عنوان «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» برگزار نمود.

نهضت اسلامی افغانستان باور دارد آنچه در کشورهای اسلامی مخصوصا در عراق، سوریه، یمن، فلسطین، میانمار، افغانستان و... بر مسلمانان می گذرد همگی از یک منبع سرچشمه می گیرد، در یک جا طراحی و سپس اجرا می شود و آن کاخ سفید است. بلی در پشت پرده این نمایش خونبار و وحشتناک که در کشورهای اسلامی در حال اجرا است به صراحت می توان رد پای امپریالیزم آمریکا و عوامل مزدور منطقه ای و فرا منطقه ای آن را دید.

به همین مناسبت و برای واضح تر شدن زوایای تاریک و نقطه کور این تراژدی در جهان اسلام و مخصوصا چگونگی ارتباط قدس با کابل، این کنفرانس با مشارکت علما، شخصیت های سیاسی و شهروندان کابل برگزار گردید.

کنفرانس با قرآئت آیاتی از قرآنکریم آغاز و پس از پخش سرود ملی آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و مشاور ریاست اجرائیه به عنوان اولین سخنران در مورد بحران در جهان اسلام گفت به یقین میدانیم که امروز برای مان چنان مسئله و مسئله هایی ایجاد نموده اند که به صورت قهری بایستی از داعیه های بزرگ امت اسلامی فاصله بگیریم، برای مان چنان مصیبت های دست و پاگیری آفریده اند که فرصت این را نداریم تا سربلند کنیم و به خود برسیم و از امت اسلامی حرف بزنیم.

رهبر نهضت اسلامی افغانستان در مورد ارتباط قدس و کابل گفت مگر ما این را نمی دانیم که چه کسی برای ما این دام را تنیده است؟ مگر ما بی خبر از این هستیم که این وضعیت را چه کسی برای کشور و مردم ما ایجاد کرده است؟... همه این جا امروز برای این آمده ایم تا واضح بگوییم که همان دستی که خون در قدس می ریزد، همان دست است که هلمند و کابل و بلخ من و تو را به آتش کشیده است!... همان ترامپی که قدس را به سان هدیه ای برای صهیونیزم تقدیم می کند، به سان افعی زهرآلود بر گنج کشور مان خفته است و هر لحظه نیش خویش را بر تن هرات و غزنه و کنر و کابل فرود می برد!

وی در مورد اهمیت قدس گفت: قدس همان گونه که به سان بزرگ ترین آرمان برای هر فرد مومن و آزادی خواه است، به همان پیمانه ای که حراست از هویت اسلامی آن اولویت هر مومنی است، اکنون خود به مکتب خانه ای از ایمان به مکتب اسلام مبدل گردیده است امروز ما برای این گرد هم آمده ایم تا نگذاریم که شمع هویت اسلامی بیت المقدس به خاموشی بگراید، اجازه ندهیم تا برای همیش صدای ملت فلسطین خاموش شود، اجازه ندهیم تا شیطان ها وابلیس ها وشیطان پرست ها و طاغوتی ها گام پیش بگذارند و جهان را بیشتر از این ناامن بی ثبات و به کانونی از خشونت تبدیل کنند.

متن کامل سخنرانی: «

بسم الله الرحمن الرحیم

سبحن الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انه هوالسمیع البصیر ... الایه

حضار گرامی علمای گرانسنگ، برادران عزیز و خواهران محترم!

امروز بازهم ما شاهد گرد هم آمدن شما عزیزان هستیم که بر یکی از داعیه های مهم امت اسلامی، حضور به هم رسانیده اید و برای این داعیه مهم و اساسی که صیانت هویت اسلامی قدس از دستبرد غاصبانه رژیم صهیونیستی ونیز اعاده آن به پیکره جهان اسلام می باشد، را گرامی داشته ویک بار دیگر صدای ملتی را بلند نموده اید که خود از جهات بی شماری، با ملت بزرگ فلسطین هم سرنوشت است.

برای من اجازه بدهید تا با شما با نجوای خون شهدای قدس شریف و فریاد فلسطین السلام علیکم بگویم و رحمت خدای حنان را برای شما مسئلت بکنم که امروز برخلاف همه آنچه که تا اکنون تلاش می شود تا روحیه ایستادگی در برابر ظلم و بربریتی که زیر سایه استکبار در فلسطین و همه جهان اسلام اتفاق می افتد، خاموش شود و کشش و داعیه تایید جهاد به عنوان یک فریضه برای اعاده حیثیت دینی و تاریخی جوامع اسلامی، رو به اضمحلال برود تا این که لقب های تروریزم وغیره را به او بدهند، این جا تشریف دارید.

نیک میدانیم که امروز برای مان چنان مسئله و مسئله هایی ایجاد نموده اند که به صورت قهری بایستی از داعیه های بزرگ امت اسلامی فاصله بگیریم، برای مان چنان مصیبت های دست و پاگیری آفریده اند که فرصت این را نداریم تا سربلند کنیم و به خود برسیم و از امت اسلامی حرف بزنیم. ..

بلی این را نیک می دانیم، که ما در چنین چاهی از معضلات گیرافتیده ایم، برای مان چنان مسایلی آفریده اند که در وضعیتی بحرانی گیر کرده ایم، این جاست که ما می شنویم که عده ای می گویند، کشور ما خود مسایلی دارد که قدس در اولویت مانیست!... این درست همان جمله ای است که غرب مستکبر انتظار شنیدن آن را دارد... این درست همان چیزی است که رژیم صهیونیستی وهم دستان بین المللی آن توقع شنیدن آن را دارند، به یقین که از آن لذت هم می برند!

برادر عزیز هم میهن من!... مگر ما این را نمی دانیم که چه کسی برای ما این دام را تنیده است؟ مگر ما بی خبر از این هستیم که این وضعیت را چه کسی برای کشور و مردم ما ایجاد کرده است؟... چنین نیست برادر عزیز من! همه این جا امروز برای این آمده ایم تا واضح بگوییم که همان دستی که خون در قدس می ریزد، همان دست است که هلمند و کابل و بلخ من وتورا به آتش کشیده است!... همان ترامپی که قدس را به سان هدیه ای برای صهیونیزم تقدیم می کند، به سان افعی زهرآلود بر گنج کشور مان خفته است و هر لحظه نیش خویش را بر تن هرات و غزنه و کنر و کابل فرود می برد!

همان سکوت هایی که در باره اشغال قدس در هفتاد سال قبل انجام داده بودند، وهمان خیانت ها و سستی هایی که در بیش از نیم قرن پیش مرتکب شده بودند، امروز به سان طوقی آتشین برگردن سوریه، عراق، یمن و لیبا و افغانستان نهاده شده است و این ماییم که امروز بهای سنگینی برای آن باید  بپردازیم.

زمانی ترامپ دهن می گشاید و می خواهد با آن چهره پر از کینه و نفرت به اسلام و مسلمین به روی مسلمانان تیغ می کشد و می خواهد به حساس ترین شاهرگ جهان اسلام خصمانه نشتر بزند، زمانی که همه دستگاه دپلوماسی امریکا، یک صدا می آیند و از پشت ابحار از رژیم ژاندرم خود در منطقه حمایت به عمل می آورند، کجاست این ساده لوحان تا بپرسند که این حاتم بخشی از کیسه ملت فلسطین چه معنا دارد و اصلا این بنا بر کدام حکم وجدان و قانون، زمین کسی را برای آن که مستحق نیست می بخشد؟... یک بار ایجاب می کند که این قضیه از این روی خوانده شود...ما می دانیم که برای چهره ها و حلقاتی مشخص، گرفتن نام قدس و فلسطین جذابیت ندارد، چون پروژه ها و برنامه های سود آورشان در فراموش کردن قدس مضمر است و این دشمنی با قدس است که از رونق زیادی برخوردار است، اما این جا شما عزیزان با حضور تان این واقعیت را به اثبات رساندید که نه... چنان نیست... بلکه هنوز شمع ایمان عده زیادی از مردم کشور مان زنده است و هنوز هیچ فاصله ای میان آرمان های آنان و خواست های بر حق ملت فلسطین وجود ندارد... هنوز این ملت دارای صداست و صدای ملت بزرگ افغانستان و ملت بزرگ فلسطین یکی است چون درد یکی است، دشمن یکی است و پس باید دارو راه نجات یکی باشد.

برادران و خواهران مومن!

زمانی ما از داعیه قدس حرف می زنیم، در واقع از داعیه مهمی یاد آور می شویم که در این عصر حاضر هر لمحه آن درسی است عبرت انگیز و پندی است اثر گذار!... قدس همان گونه که به سان بزرگ ترین آرمان برای هر فرد مومن و آزادی خواه است، به همان پیمانه ای که حراست از هویت اسلامی آن اولویت هر مومنی است، اکنون خود به مکتب خانه ای از ایمان به مکتب اسلام مبدل گردیده است. امروز قدس شریف و مسئله فلسطین شایستگی این را دارد که در محک آن ایمان هر کسی به بوته آزمایش برود. حفظ و پاسداری از داعیه ملت فلسطین خود الهام بخش برای هر ملتی است که خود قربانی توطئه های استکبار جهانی قرار گرفته است. براین مبنا امروز ما اگر از بیت المقدس یاد آور می شویم در صدد این هستیم که ملت مان را ونسل جوان مان را در برابر مسؤولیت های آنان در قبال ملت و خاک و کشور عزیز ما افغانستان بیدار نماییم، انگیزه های آنان را با پیوند با شناخت ملت مبارز و مومن فلسطین احیا نموده و زنده نگهداریم. این ملت بزرگ افغانستان که خود سالار بزرگ ترین جهاد در عصر حاضراست را بایستی در ردیف ملل آزاده جهان چنان تعریف کنیم که با ملت های آزاده دنیا که در رأس آن ها ملت بزرگ فلسطین است خود را دریابند، ملتی که چون شاهین بلندپرواز است و از طعمه گندیده و متعفن استکبار جهانی طمعی ندارد...

حضار گرامی خواهران وبرادران!

امروز ما برای این گرد هم آمده ایم تا نگذاریم که شمع هویت اسلامی بیت المقدس به خاموشی بگراید، اجازه ندهیم تا برای همیش صدای ملت فلسطین خاموش شود، اجازه ندهیم تا شیطان ها وابلیس ها وشیطان پرست ها وطاغوتی ها گام پیش بگذارند و جهان را بیشتر از این ناامن بی ثبات و به کانونی از خشونت تبدیل کنند.

بی هیچ مجامله ای خاموشی چراغ قدس خاموشی چراغ کابل است، نابودی ملت فلسطین نابودی یک امت است، همان گونه که قدس قربانی تروریسم است ما نیز قربانی تروریسم هستیم، به همان پیمانه که قدس شریف زیر چکمه های رژیم صهیونیستی شکنجه می کشد، جهان اسلام نیز یک چنین دردی را احساس میکند. پس درهرکجا که هستیم، بایستی درد همه مان را همه احساس کنیم.... چیزی که پیشاپیش همه دستور دین به آن است، خواست ملت به همان سمت رفته است، مطالبه همه مان بازگشت قدس و امنیت کابل است... پس در این جا کابل و قدسی ندارد، بلی... هرملک ملک ماست که ملک خدای ماست!

نکته مهم دیگر اینکه همه می دانیم که در هفته های اخیر اجلاس مهمی در استانبول از سوی سازمان همکاری های اسلامی برگزار گردید. این نشست با آنکه در نوع خود ودر مقطع زمان برگزاری آن یکی از نشست های موفق این نهاد بود، اما در این اجلاس یک بار دیگر نقاب از چهره سالوس برخی از حاکمان مستبد کشور های عربی بزیر افتاد... کشور های عربی که به جیب ملت های اسلامی می نگرند تا با استثمار ازحرمین شریفین ملیارد ها دالر برای ترامپ و ده ها ملیون هم به دختر او بپردازند، آنان به ضمیر و وجدان وخواست های ملت های اسلامی نمی نگرند، نمی بینند که هم اکنون همه در برابر سکوت و جبن آنان در برابر امریکا ورژیم غاصب صهیونستی، لبریز از نفرت وانزجار اند. به یقین که این گونه رهبران راه قذافی، مبارک، علی عبدالله صالح وصدام را خواهند رفت. وآن روز بعید هم نست.

برادران وخواهران!

یک بار دیگر از حضور وتشریف آوری شما مراتب سپاس عمیق خویش را اظهار داشته واز این که به صدای قدس وبه صدای ملت فلسطین و به خواست ملت عزیز ما افغانستان بلی گفته این جا حضور به هم رساندید، قدر دانی نموده و از همه تان صمیمانه سپاسگزاری می نمایم.

از نیرو های امنیتی که در تامین امنیت این نشست سهم گرفتند، نیز قدر دانی نموده و از رسانه ها که همواره از این گونه محافل که بوی ورنگ جهاد ومقاومت دارد، پوشش های خبری داشته اند صمیمانه سپاسگزاری می نمایم.

موفق باشید، آزاد و سربلند باد افغانستان و آزاد باد سرزمین مبارک فلسطین

»

آقای سید رحمت الله نهضت یار استاد دانشگاه و رئیس شورای اصلاحی افغانستان دومین سخنران این کنفرانس بود وی در مورد اهمیت اتحاد بین مسلمانان گفت: مسلمانان اختلافات خود را کنار گذاشته و زیر پرچم اسلام یکجا شوند و اتحاد خود را در برابر دشمنان خود حفظ نمایند و نباید توقع دوستی از دشمن خود را داشته باشند.

وی همچنین موضع کشورهای اسلامی و مسلمانان سراسر جهان در برابر آمریکا و اسرائیل را ناکافی دانسته گفت فقط با محکوم کردن و سوزاندن پرچم های اسرائیل و آمریکا کاری ساخته نخواهد شد بلکه باید در برابر این اقدام ترامپ کشورهای اسلامی به واکنش های عملی دست بزنند.

آقای نهضت‌یار مسجد را محل اجرای فرامین امر به معروف و نهی از منکر دانسته گفت امروزه متاسفانه روح مسجد از مسجد گرفته شده است، مسجد تنها جای نماز خواندن نیست جای تبلیغ و ترویج عظمت و شکوه اسلام است جای تبلیغ و حدت امت مسلمه است جای است که باید عظمت اسلام را به جهانیان رساند.

آقای نهضت‌یار خواستار بیرون شدن آمریکایی‌ها از افغانستان شد و آنان را دشمن بشریت خواند.

آقای مولوی حبیب الله حسام استاد دانشگاه و رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان و خطیب مسجد جامع میلاد النبی (ص) یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود. وی اقدام امریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل را به شدت محکوم نموده گفت این اقدام در واقع مرحله دوم از معاهده بالفور(سرآغاز داعیه تشکیل اسرائیل) بوده و آمریکا می‌خواهد که خاک اسرائیل را توسعه بخشیده و مردم فلسطین را در تنگنای بیشتر قرار دهد.

وی گفت قدس یک مسئله بزرگ جهانی است و درد فلسطین، درد هفت میلیارد انسان روی زمین است.

آقای حسام در مورد ترامپ گفت ترامپ یک چهره وحشی در دنیا است که طرح آن در مورد بیت‌المقدس بی نتیجه است. بنابر این بغض و کینه با امریکا برای مسلمانان عبادت است.

وی گفت که این تصمیم که همراهی آشکار امریکا با جنایت و کشتار بوده باعث خواهد شد که امت مسلمه به همگرائی بیشتر دست یافته و نسبت به آرمان فلسطینیان توافق نظر حاصل کنند.

رئیس شورای اخوت اسلامی با انتقاد از کشورهای عربی، بیان داشت که عربستان و امارات با تمام امکانات نفتی، در اختیار اسرائیل قرار دارند و با همراهی اسرائیل در حال انتقال پایتخت رژیم صهیونستی از «تل آیو» به «بیت‌المقدس» هستند.

آقای حسام تاکید کرد که شاه ‌های عربستان، تمام امکانات مالی مسلمانان را به غارت برده و آن را به دختر ترامپ هدیه می‌دهند و خودشان نوکری اسرائیل را می‌کنند.

مولوی حسام از سران کشورهای عربی به ویژه امارات و عربستان سعودی که در مقابل این تصمیم دونالد ترامپ سکوت اختیار کردند به شدت انتقاد کرده اظهار نموده که سلاطین این کشورها که در گذشته نیز به ارزش‌های اسلامی خیانت کرده اند اکنون نیز با تصمیم امریکا به شکلی همراهی می‌کنند.

او با تاکید بر این موضوع که اسلام سیاسی خطری برای منافع آمریکا است، افزود دشمنی با جهاد و مجاهدین یک امری اتفاقی نیست؛ بلکه حاصل اتاق فکر آمریکا است.

رئیس شورای اخوت اسلامی ابراز داشت که استکبار غرب در عراق و سوریه شکست خوردند و حالا فشارهای جدیدی را علیه جهان اسلام اعمال می‌کنند.

وی خواهان همگرایی بیشتر مسلمانان در این قضیه شده و از کشورهای اسلامی به ویژه دولت‌ها خواست که در برابر این تصمیم جنایت کارانه به شدت ایستادگی کرده و مانع دوام کشتار مردم فلسطین شوند.

مولوی محمد مصطفی استاد دانشگاه و همچنان خطیب مسجد جامع کویتی نیز در سخنانی در باره اشغال فلسطین گفت: مسجد الأقصي به عنوان قبلة اول مسلمين که تا سالها مسلمانها به طرف بيت المقدس نماز مي‌خواندند و به عنوان آخرين نقطة زمين که پيامبر عاليقدر اسلام ازآنجا به معراج رفت قداست بسيار خاصي مي‌بخشد به مسجد الأقصي، آية صريح قرآنکريم است که مي‌فرمايد: «سبحن الذي اسري» پاک است و منزه است و دور از هر گونه آلودگيست. خداوندي که «اسري» سير داد «بعبده» بندة خودش را «ليلاً من المسجد الحرام إلي المسجد الأقصي» پيامبر را خداوند شب از مسجد الحرام سير داد به مسجد الأقصي و بعد هم از مسجد الأقصي به معراج ميرود پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم). بنابر اين، يکي از حوادث مهم تاريخي که در زندگي پيامبر عاليقدر اسلام اتفاق افتاده و اثر عميقي داشته است و به اين حادثه «مسجد الأقصي» سرنوشت مسلمانها دخيل بوده و نقش داشته است و اين سرزمين، سرزمين پيامبران الهي است.

مولوی نجیب احمد حمیدی استاد دارالعلوم  و همچنان خطیب مسجد جامع خوشحال مینه نیز که از سخنرانان این محفل بود گفت از آنجائیکه عامل همه ی مصیبت ها در جهان اسلام رژیم اشغالگر قدس است و تا زمانیکه بیت المقدس و فلسطین در زنجیر اسارت باشد مشکلات و بحران ها نه تنها دامن جهان اسلام که روزگاری فراخواهد رسید که متجاوزین و حامیان شان در این آتش افروخته شده خواهند سوخت و این آتش دامن آنان را نیز رها نخواهد کرد! پس برای نجات بشریت از آشوب و جنگ و ترور، آزادی فلسطین و بیرون کردن شجره ی خبیثه رژیم اسرائیل از سر جهان اسلام شرط اساسی است. و به صراحت باید گفت مادامی که حل عادلانه مشکل خاورمیانه صورت نگیرد، جهان اسلام و ازجمله افغانستان روی خوشی را نخواهد دید.

این کنفرانس با قرائت اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان توسط صراط الله رحیمی عضو نهضت اسلامی و با دعائیه مولوی محمد غوث خطیب جامع بره کی به پایان رسید.

اعلامیه کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه»

ما اشتراک کنندگان در کنفرانس یک روزه تحت عنوان: «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» با اتکا و اتکال به خداوند متعال، آنچه را که ذریعه موجودی به نام ترامپ مبنی بر انتقال سفارت کذایی به قدس شریف، اعلان شده بود، ضمن بحث مفصلی که روی جوانب مختلف این موضوع صورت گرفت، به شدت محکوم و تقبیح نموده موارد آتی را  اعلام می داریم:

  1. حضور رژیم اشغالگر صهیونیستی در سرزمین فلسطین غیر مشروع، غیر قانونی بوده و برای پایان آن تنها جهاد اسلامی است که می تواند مایه امید مردم فلسطین باشد و بس، پس همه از مبارزات بر حق و جهاد این مردم ستم دیده حمایت نموده و توسل به قوه قهریه را پاسخ مناسب به رژیم میدانیم.
  2. رژیم اشغالگر قدس، در همدستی تام با امریکا به این کشتارها و نقض قوانین و عرف های بین المللی دست یازیده و کشتار و قتل مردم فلسطین به دست مشترک رژیم صهیونیستی و امریکا انجام می پذیرد. ما مردم افغانستان عامل و شریک جرم را به شدیدترین کلمات محکوم می نماییم
  3. رژیم سفاک اسرائیل با هم پیمانان امریکایی خویش از آغاز تاسیس تا اکنون در پی تغییر هویت اسلامی قدس شریف است که این هدف ناپاک به وسایل مختلفی اعمال گردیده و این تصمیم اخیر ترامپ چیزی بیشتر از تداوم همان جنایات سابقه نیست. بنابراین از همه ملت های آزاده دنیا تقاضا داریم تا در پایان بخشیدن به این جنایات دست به هم داده آن را متوقف نمایند.
  4. کشورهای عربی مطرح منطقه که تا اکنون همه جنگ افزار های نظامی خویش را بر علیه ملت های مسلمان به کار میگیرند، را مخاطب قرار داده از آنان مجدانه میخواهیم تا به این آتش افروزی های درون جهان اسلام پایان داده متوجه بریدن غده سرطانی اسرائیل از منطقه گردند.
  5. اجلاس استانبول کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی، یکی از اقدامات نیک وقابل ستایش است، اما غیابت سران کشور های عربی منطقه در جهت مخالف خواست های بر حق جهان اسلام بوده و این عمل آنان را تقبیح می نماییم.
  6. موقف جمهوری اسلامی افغانستان و صراحت لهجه و طرحی که از سوی رهبری افغانستان ارائه شد، برای اولین بار موقفی مناسب و در خور ستایش است، این موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان مورد تایید و ستایش ما بوده و درآینده تداوم آن را تاکید می داریم.

در پایان یک بار دیگر این اقدام ترامپ را عملی در راستای برنامه های استکباری نظام صهیونیت – صلیبی دانسته به صراحت خاطر نشان می سازیم که این گونه اقدامات هیچ گاهی تزلزل در تصمیم امت اسلامی را در باز گشت قدس به دست مسلمانان ایجاد نمی کند. 

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 4262
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر بخش ها

 

سایر فعالیت ها

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام)

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود

برای ریاست جمهوری 27 نفر و برای شوراهای ولایتی بیش از 3000 نفر ثبت نام کردند

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

قطع نامه نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

• از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

• نمایش اقتدار جهانی در روز قدس

فراخوان! باتوجه به حوادث جهان اسلام؛ یوم الله روزجهانی قدس 1391 در افغانستان با شکوه تر از هرسال برگزار خواهد شد

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

مقدمه کتاب در آغوش هوای اقصا (دو سوال ویک پاسخ!)

درمیان استقبال پرشور مردم سوریه؛ اعضای کاروان جهانی الی بیت المقدس صبح امروز وارد دمشق شدند

پیامی به گوش اقصا از حنجره مردم افغانستان (نشست خبری هیات رهبری کاروان جهانی الی بیت المقدس (بخش افغانستان))

آی امریکائیان آی نمایندگان صلیبی ها - صهیونیست ها! امروز ما آمده ایم تا باشما تسویه وتصفیه حساب نماییم...

شهادت استاد مکتب شهادت

تحریم لویه جرگه و مخالفت با پایگاه های دایم آمریکا در افغانستان

فصل برگریز عکاسی و مخالفت با پیمان استراتیژیک با امریکا (نمایشگاه تصاویر قربانیان هجوم امریکا بر افغانستان 2/8/1390)

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس شریف

شراره ایمان (همه سبز از یاد او و او الگوی برتر برای همه) به مناسبت بیست ودومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

امریکا بزرگترین تروریست است (همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان)

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر (همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان )

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم (مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند)

همایش بازگشت به قرآن

گردهمآیی تجلیل از روز جهانی قدس (بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین 1389

«شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین» (شورای فرهنگی حامیان قدس شریف)

روزي كه كابل همه خشم بود: (گزارشي از مسجد جامع پل خشتي كابل)

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... (گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل)

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس)

قدس شريف محور صلح جهاني(يادداشتي برجلسه گشايش شورای فرهنگی حامیان قدس شریف)

نگاه کوتا به فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

آمریکا دیگر شهرک‌های ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

هویت اسلامی قدس شریف تغییر ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.